Культури

Вся необхідна інформація про Ваші улюблені рослини, правила догляду за ними та товари, які Вам в цьому допоможуть.

Лаванда
Лаванда

Лаванда

Лаванда (Lavandula)

Морозостійкий вічнозелений чагарник, природне середовище проживання якого - Середземноморський регіон, Канарські острови та Індія.

В якості прянощів використовують листя лаванди або гілочки з листям і квітками.

Рослина має досить сильний запах і приємно-терпкий смак.  

Температура і освітлення:

Рослина віддає перевагу сонячному місцерозташуванню.

Любить тепло, проте дорослі рослини витримують морози до -30 ° С.

Грунт:

Лаванда всіх видів швидко зростає на супіщаних, суглинистих, сухих, лужних грунтах з середньою родючістю і з хорошим дренажем.  

Кислі грунти для посадки лаванди необхідно нейтралізувати. Якщо грунт лужний, то лаванда не зможе отримати поживні речовини. Тому для поліпшення грунту додають компост. 

Полив: 

Лаванда не потребує рясного поливу - достатньо одного разу на тиждень, а в прохолодну пору року слід обмежитися одним поливом на два тижні.  

Частоту поливу знижують в осінній і зимовий періоди. 

Розмноження:

Розмножується насінням і вегетативним шляхом (живцями, відводками, поділом куща).

Після вкорінення рослини на першому році, щоб воно зміцніло, квіти обривають, проводячи полив, прополку і розпушування.

Посадка:

Місце для лаванди вибирають сонячне. Ділянка під посадку лаванди повинна бути очищена від бур'янів, так як вони швидко її заглушать. Не можна висаджувати лаванду біля водоймищ. Лаванду висаджують навесні після останніх заморозків. У теплій кліматичній зоні лаванду можна висаджувати восени, але за два місяці до настання холодів.

Корисна порада-перед посадкою лаванду поставте на годину в воду.  

Догляд:

Грунт біля кущів лаванди періодично розпушують для поліпшення повітропроникності. Якщо клімат дуже сухий, то лаванда вимагає періодичного поливу, для того щоб земля була трохи вологою.

Навесні достатньо посипати землю під кущ. Взимку кущі лаванди слід вкривати від холоду: хвоєю або ялиновим гіллям.

В холодних кліматичних зонах рослину краще вирощувати в контейнерах, які взимку будуть зберігатися в прохолодному приміщенні при мінімальному поливі.

Лаванда не переносить підживлення органічними або азотними препаратами. Краще два рази на рік вносити калієві препарати, які їй необхідні для росту.

Мінеральні препарати вносять в період цвітіння в прикореневу область. Для запобігання зростанню бур'янів грунт мульчують світлими матеріалами: піском, гравієм або ракушками.  

Після цвітіння лаванду обрізають.

Вирощування лаванди в домашніх умовах:

Вирощування лаванди в домашніх умовах трохи складніше. Якщо на ділянці рослина перенесе незначну тінь і опади, то в домашніх умовах лаванді буде потрібний ретельний догляд та дотримання температури.  

Для вирощування виберіть широкий і глибокий горщик - у лаванди велика коренева система. Як тільки корінь зустрічає перешкоду, рослина перестає рости і буде потрібна пересадка. Пересадку проводять по закінченню періоду цвітіння. На дно горщика укладають шар гідроізоляції і вкривають субстратом.

Субстрат краще придбати готовий в спеціалізованому магазині. Лаванді в домашніх умовах потрібні добрива і суворе дотримання режиму поливу.

Збір врожаю:

Пряність, зібрану в період цвітіння, зв'язують у невеликі пучки і висушують в захищеному від сонця місці з хорошою вентиляцією. В сухому вигляді розминають, складають у герметичну тару і зберігають у сухому місці під кришкою.

Застосування:

В наш час лавандова олія користується великим попитом і широко використовується в медицині, косметичній та парфумерній промисловості.

Лаванду широко використовують в кулінарії, вона найбільш популярна в італійській, французькій та іспанській кухнях.

Квіти лаванди традиційно використовують в кулінарії при випічці, виготовленні джемів, для ароматизації цукру і солі. В соуси прийнято додавати сушену зелень.

У медицині лаванда застосовується, як антисептичний, антидепресивний, загоюючий і дезодоруючий засіб.