Культури
Вся необхідна інформація про Ваші улюблені рослини, правила догляду за ними та товари, які Вам в цьому допоможуть.
Вся необхідна інформація про Ваші улюблені рослини, правила догляду за ними та товари, які Вам в цьому допоможуть.
Базилік (Оcimum)
Рід багаторічних і однорічних трав'янистих рослин, види якого вирощують як пряно-смакову і лікарську рослину.
Походження: у дикому вигляді росте в тропічних і субтропічних країнах.
Освітлення: віддає перевагу відкритим сонячним місцям, закритим від холодних вітрів.
Грунт: легкий, багатий ґумусом, в ньому обов'язково повинен знаходитися торф. На важких глинистих ґрунтах, бідних органічними речовинами, при неaдоліку освітлення і тепла різко знижується врожай зеленої маси, затримується визрівання насіння.
Полив: помірний.
Посадка базиліка: насінням, розсадою.
Догляд за рослинами:
Підготовка ґрунту для вирощування базиліка у відкритому ґрунті починається в осінній період, коли грядка добре скопується і вдобрюється.
На розсаду насіння базиліка висівають в парник або теплицю в квітні, для підвищення схожості їх попередньо пророщують при температурі 30-35 °С, через 10 днів після появи сходів підгодовують мінеральними добривами.
При вирощуванні з насіння базилік сіють прямо в грунт в кінці травня, коли мине загроза повернення заморозків. У ці ж терміни висаджують і розсаду, приблизно у віці 30-35 днів.
Поки рослина приживається, базилік поливають постійно, після даного періоду - полив тільки в міру потреби. Також, слід не допускати загустіння посадки базиліка і підвищеної вологості ґрунту. Подальший догляд за рослинами нескладний, полягає в регулярних прополках, розпушуванні і поливах.
Збір урожаю:
Базилік збирають під час цвітіння. Використовують наземну частину рослини, яку зрізують на висоті 8-12 сантиметрів над землею. Залишок стебла дає нові пагони які швидко відростають, тож за сезон можна зібрати до 3 врожаїв. Зібрану траву сушать у тіні в добре провітрюваних сухих приміщеннях. Висушену рослину подрібнюють. Рідше засолюють свіжу зелень базиліку.
Корисні властивості:
В наземній частині міститься велика кількість вітамінів: А, С, В2, РР, а також цукру, каротину і фітонциди. Основну цінність представляє ефірна олія, рівень якої в насінні може досягати до 19 %. Олія має складний хімічний склад, що включає в себе цинеол, ліналоол, евгенол, а також камфору (50-80 %).
Застосування:
Завдяки своїм властивостям базилік використовують в народній медицині як жарознижуючий, тонізуючий, сечогінний, протизапальний і бактерицидний засіб. Він також сприяє загальному зміцненню організму, навіть у післяопераційних станах.
Базилік широко використовується в західноєвропейській і азіатської кухні. Це чудова приправа для будь-яких страв, він також застосовується для ароматизації солінь і маринадів.
Компактна форма, привабливі квіти, різноманітно пофарбовані листя і приємний аромат деяких видів і сортів зумовили застосування базиліка в якості декоративної рослини відкритого ґрунту і кімнатного горщика.